FAQ

Najczęściej zadawane pytania

1. Po co mi drukarka 3D?


- Żeby mieć? - Żeby się pochwalić? - Żeby wydrukować i zobaczyć jak wygląda obiekt w rzeczywistości? - Żeby wydrukować i zarobić? Jeśli potwierdzisz odpowiedź dopiero na 4 pytanie to jesteś w grupie osób, które czują zastosowanie druku 3D w swojej branży. Czy jesteś technikiem dentystycznym, czy złotnikiem czy też protetykiem słuchu stoją przed Tobą nowe technologie i nowe możliwości. Zajmując się profesjonalnie swoją dziedziną zastanawiasz się nad inwestycją i jej rentownością. Przede wszystkim inwestycja powinna generować zysk inaczej nie ma sensu. Ale nowy zysk pojawia się poprzez wprowadzenie nowych oferowanych możliwości. Kupno drukarki pod kątem by mięć, by się pochwalić, lub zobaczyć jak wygląda jest bezsensowne chyba, że kupujesz drukarkę amatorską w przedziale 1000-8000 pln.
2. Jestem złotnikiem, po co mi drukarka 3D?


Albo produkcja indywidualna na zlecenie w niepowtarzalnych egzemplarzach albo produkcja na dużą skalę. Jedno i drugie się opłaca. Ale czy jesteś w stanie wytwarzać w starych metodach szybko i precyzyjnie…? Z drukarką 3D masz możliwość wytwarzać wzorce odlewnicze gotowe do odlania albo wzorce do powielenia. Możesz drukować w resinach wypalanych bezresztkowo albo w resinach odpornych na wysokie temperatury i powielać w gumie. Kosztu druku w resinach odlewniczych np pierścionka to koszt na poziomie 60 groszy - 1 pln.
3. Jestem technikiem dentystycznym po co mi drukarka 3D?


Jeśli jesteś zaawansowanym laboratorium z wprowadzoną technologią CAD I CAM to już dawno masz drukarkę 3D. Ale jako jedno - dwu osobowe laboratorium, mając drukarkę 3D połączysz swój labor z technologią CAM i nie stracisz swoich lekarzy. Będziesz musiał dodatkowo zainwestować w oprogramowanie CAD. Co możesz wydrukować?: - Wzorce odlewnicze - Wzorce do pres techniki - ceramika tłoczona - Protezy overdenture - Modele - Modele do oddania prac jeśli lekarz ma skaner wewnątrzustny - Modele robocze, jeśli lekarz ma skaner wewnątrzustny - Modele dzielone, jeśli lekarz ma skaner wewnątrzustny - Płytki ortodontyczne - Reteinery - Płytki do wybielania zębów - Indywidualne gingivaformery - Prace tymaczasowe kompozytowe lub hynrydowe na implantach - bazach - Podnoszenie wysokości zwarcia - mock'upy
4. Co to jest CAD/CAM


CAD/CAM składa się z CAD i CAM. CAD to Computer Aided Design czyli projektowanie wspomagane komputerowo. CAM to wykonawstwo wspomagane komputerowo. Czyli w skrócie jeśli chcesz coś wykonać na maszynie musisz najpierw to w komputerze zaprojektować. Do projektowania dostępne są branżowe oprogramowania.
5. Dlaczego różne drukarki drukują różnie…?


A to dla tego, że drukarki nie są takie same… Drukarka 3D i drukarka 3D to nie to samo. To jak z samochodami. Jak przyjdziesz do dealera i powiesz, że potrzebujesz auto to dealer zapyta a jakie auto potrzebujesz? Osobowe, dostawcze, ciężarowkę, chłodnię. Drukarki 3D tak jak auta są różne… Są drukarki SLA, LCD, DLP. Każda z nich reprezentuje odmienną technologię druku a tym samy jakość i zastosowanie wydrukowanego obiektu.
6. Dokładność druku 3D


Dokładny druk 3D powstaje w płynach… drukowanie z filamentów czyli z roztopionej "żyłki kosiarskiej" jest drukiem niedokładnym. Jest OK jeśli drukujesz abażury, elementy, które chcesz tylko obejrzeć, wziąć do rąk ale nie służą do precyzyjnej techniki, gdzie jeden element ma pasować do drugiego, gdzie konieczna jest powtarzalność wydruków. Gdzie dopasowanie, skala 1:1, biokompatybilność ma znaczenie.
7. Drukarka SLA


To drukarka laserowa. Wielu kupujących słysząc laser mylnie interpretuje, że drukarka laserowa jest najdokładniejsza… W drukarkach laserowych stosowany jest promień lasera. Najmniejsza średnica wiązki w urządzeniach cywilnych to 150 mikronów, mniejsze średnice dostępne są obecnie tylko dla wojska. Plamka 150 mikronów to roździelczość drukarki laserowej w osi XY. Niżej zejść sie w tej technologii nie da. Dla prorównania plamki w technologii LCD i DLP zaczynają się od 30 mikronów, czyli mogą być nawet 5 krotnie dokładniejsze w szczegółach i gładkich powierzchniach. Problemem drukarek SLA - laserowych jest też nietrzymanie skali obiektu, jego rozciąganie od środka na polu druku na zewnątrz. Im obiekt jest dalej od środka pola drukowania tym bardziej jest rozciągniety. Dlaczego tak się dzieje? W kontstukcji drukarki laserowej wykorzystywany jest promień wodzący lasera sterowany zwierciadłami. Jak promień pada centralnie na powierzchnie druku to wyświetla okrągłą plamkę. Plamka jest okrągła bo promień pada pod kątem 90 stopni. Natomiast jeśli promień jest oddalony od środka to zmienia się jego kąt padania a tym samym inaczej wyświetlana jest plamka, ma ona kształt owalny. Zjawisko to w optyce nazywa sie dystorsja.
8. Drukarka LCD


W drukarkach LCD źródłem światła czyli energii potrzebnej do przejścia monomerów w polimery jest wyświetlacz LCD. W budowie przypominający wyświetlacz telefonu. Zastosowane wyświetlacze LCD mogą mieć dużą roździelczość a tym samym dokładność druku w osi XY. Wybierając tą technologię musisz wiedzieć, że wyświetlacze LCD są „mocno podkręcone” aby mógł zachodzić proces polimeryzacji ( utwardzenia żywicy ). Tym samym ich żywotność jest ograniczona. Producenci przy drukarkach LCD 3D podają lub nie przedział 500-800 godzin. Potem należy wyświetlacz wymienić. Brak mocnego a zarazem kontrolowanego światła i jego mocy polimeryzacyjnej skutkuje jenostajnym spadkiem jakości polimeryzacji a tym samym wydruku. Jakość polimeryzacji - brak resztkowych monomerów ma szczególne znaczenie w druku materiałów medycznych mających kontakt z np. śluzówką. Często płyny do takich zastosowań są o wiele gęstsze z racji wprowadzanych dodatkowych składników. Producenci resinów owszem podają parametry druku a w nich czas naświetlania warstwy np 8 sek. ale niestety trudno znaleźć parametr mocy światła. Inaczej zachodzi polimeryzacja w 8s w małej mocy a inaczej w 8s przy dużej. Przy dużej warstwy powstają równo a nie drukuje się "glut". Zazwyczaj jest też tak, że producenci resinów medycznych domyślnie lub bezpośrednio w instrukcji określają dany płyn jako do drukarek DLP
9. Drukarka DLP


Technologia DLP Digital Light Projekton to technologia rzutnikowa. Podobna w swojej konstrukcji do rzutnika ekranowego DLP do wyświetalnia obrazów np. na konferencji. Na końcu umieszczony jest generator światła najczęściej silna dioda a przed nią matryca z przesłonami, dalej optyka aby wyświetlany obraz był bez zniekształceń. Tak na prawdę to warstwy drukowanego obiektu. Z racji zastosowania diody żywotność projektora to około 50 000 godzin pracy. Drukarki DLP występują z róźną roździelczością XY. Wadą drukarek DLP jest ich wyższy koszt z racji drogiej konstrukcji projektora. Zazwyczaj też producenci stosują droższe lub drogie prowadnice do podnoszenia i opuszczania "kopyta" na którym odbywa się druk. Zastosowanie taniej i niedokładnej prowadnicy a wbudowanie projektora DLP nie dałoby pożądanej jakości druku a konstrukcja ta nie obroniłaby się względem LCD.
10. Co wybrać SLA, LCD, czy DLP?


Wszystko zależy od tego co masz zamiar drukować i na jaką skalę. Jesli drukujesz obiekty duże, bez drobnych powtarzających się w swoim kształcie szczegółów - SLA. Jeśli drukujesz sporadycznie i możesz pozwolić sobie na dłuższy czas naświetlania (czas druku) gęstych resinów - LCD. Jeśli zamierzasz drukować dużo, precyzyjnie i produkty medyczne - DLP.
11. Co znaczy otwarty zamknięty system druku?


Przy otwartym systemie druku możliwe jest stosowanie materiałów- resinów (płynów) od różnych producentów. Przy systemie zamkniętym materiał do druku musi być kupowany tylko z jednego podanego źródła. Najczęściej od producenta drukarki.
12. Jaka jest różnice między systemem otwartym a zamkniętym?


Oprócz tego, że w systemie otwartym możliwe jest wykorzystanie materiałów od różnych producentów, to prócz tego można ustawiać indywidualnie ważne parametry dla drukarki jak i materiału. W zamkniętych systemach drukowania opcje te nie istnieją. Materiał dostarczany jest w specjalnych kasetach lub jest kodowany przez chip RFID, bez którego nie można drukować. Ponadto nie ma możliwości dostosowania parametrów materiału, przez co jest się w pełni uzależnionym od producenta drukarki.
13. Jaki materiał 3D jest odpowiedni do drukarki?


Należy wiedzieć na jakiej długości fali światła pracuje drukarka i dobrać materiał, który polimeryzuje się w tym świetle. Czyli jeśli posiadamy drukarkę oznaczoną długością fali 405 nm musimy dobrać materiał oznaczony też jako 405nm. Podobnie jeśli nasza drukarka ma światło robocze 385nm to odpowiednim materiałem będzie płyn 385nm. Często podawane są zakresy np 378-388nm w jakich płyn jest polimeryzowany.
14. Jaka jest różnica w materiałach UV 378-388 i 405 nm?


Materiały muszą być dokładnie dopasowane do długości fali światła projektora drukarki. Jakość kolorystyczna materiałów UV 378-388nm jest zdecydowanie lepsza przy druku obiektów przeziernych w porównaniu do 405nm, gdyż do 405nm musi zostać dodany barwnik umożliwiający precyzyjną polimeryzację. Druki z materiałów 405nm nie są idealnie przezierne.